#main-nav ul ul {text-align:right !important} ul #glossaryList {direction: ltr;} var disqus_config = function () { this.language = "fa_IR"; };
چه خبر؟
Home / آموزشی / بهینه سازی رتبه در موتورهای جستجو SEO (Search Engine Optimization)
بهینه سازی رتبه در موتورهای جستجو SEO (Search Engine Optimization)

بهینه سازی رتبه در موتورهای جستجو SEO (Search Engine Optimization)

SEO چیست؟

از زمانی که موتورهای جستجو شروع به کار کردند، شرکتها نیز بر سر این مسئله رقابت داشتند که بالاتر از رقبای خود در صفحه نتایج جستجو (SERP) قرار بگیرند تا اینکه این رقابت پایه گذار یکی از پر رونق ترین و پر چالش ترین تجارتهای آنلاین شد و شرکتهای بسیاری در این زمینه شروع به ارائه سرویس برای بالابردن رتبه وب سایت در صفحه نتایج جستجو (SEO) شدند. برای این منظور باید وب سایت و محتوای آن به اصطلاح بهینه سازی یا Optimize شود که این خود تکنیکهای بسیار متعدد و متنوعی دارد.

البته SEO برروی آن بخشی از صفحه نتایج کار می کند که به صورت خودکار و توسط الگوریتمهای جستجو رتبه بندی و طبقه بندی می شوند. بنابراین بهینه سازی اطلاعات و کدهای وب سایت از اصلی ترین وظایف شرکتهای SEO است. در تصویر زیر بخش های یک صفحه SERP نمایش داده شده است. وظیفه SEO این است که لینک وبسایت مورد نظر را در بخش Natural Search Result و در رتبه های بالا نمایش دهد.

چرا SEO مهم است؟

آمار زیر اهمیت رتبه بندی موتورهای جستجو را به سادگی نشان می دهد و به ما می گوید که چرا هزینه های هنگفتی بابت این مسئله به شرکتهای سرویس دهنده پرداخت می شود. دلیل این است که بیش از 91% کسانی که مطلبی را جستجو می کنند فقط به نتایج صفحه اول بسنده می کنند و فقط چیزی کمتر از 5% به صفحه دوم می رسند.

درصد ترافیک صفحه

صفحه جستجو

91.50%

1

4.80%

2

1.10%

3

0.40%

4

0.20%

5

0.20%

6

0.10%

سایر صفحات

شرکتهای سرویس دهنده دقیقن چه چیزی را بهینه می سازند؟

این شرکتها سرویسهای متنوعی را در زمینه های مختلف ارائه می کنند. تقسیم بندی این سرویس به دو بخش Off site و On site (On page) انجام می شود.

Off site: فعالیت های خارج از وب سایت اصلی را off site گویند، نظیر:

  • ساختن Backlink یا inbound link (ارجاع به صفحات مختلف سایت از وبسایت ها و وبلاگهای دیگر)
  • رسانه های اجتماعی (Social Media) که از اصلی ترین وسیله های ارتباط با مشتری هستند.

On Site: فعالیت هایی که در دو بخش فنی (برنامه نویسی و گرافیک وب سایت) و محتوای وب سایت انجام می شود.

چگونه محتوا (Content) بهینه سازی می شود؟ (بهینه سازی محتوا یعنی چه؟)

هر شرکتی جدا از زمینه کاری، اطلاعات مرتبطی دارد که قصد دارد به مراجعه کنندگان وبسایت خود ارائه دهد. این اطلاعات را محتوا می گویند که می تواند از مواردی نظیر متن، تصویر، ویدئو و صوت تشکیل شده باشد.

از طرفی دیگر، کاربران اینترنت از عبارتهای خاصی (Keywords) برای جستجوی مورد نظر استفاده می کنند و این شرکتها قصد دارند وقتی کاربری عبارتی مرتبط با شغل و تخصص آنها را جستجو می کند، لینک وب سایت آنها در صفحه اول نتایج جستجو باشد.

بنابراین، شرکتهای سرویس دهنده SEO با ایجاد تغییرات و اضافه کردن این کلمات و عبارات (Keywords) مرتبط به محتوای وب سایت و همچنین تنظیم و تغییراتی در کدهای معرفی وبسایت به موتورهای جستجو، باعث می شوند تا این وبسایتها از لحاظ محتوایی در دید موتورهای جستجو مهم تر از سایرین جلوه کرده و در رتبه های بالا قرار بگیرند. البته میزان استفاده کلمات و عبارات مرتبط یکی از 200 فاکتوری هست که الگوریتم جستجوی موتورهای جستجو استفاده می کنند و تنظیمات بسیار زیادی وجود دارد که از حوصله این بحث خارج است.

یکی دیگر از مواردی که در جستجو بسیار مهم استفاده از کلمات کلیدی در عنوان (Title) صفحه است که این هم از وظایف اصلی شرکتهای SEO است.

از دیگر فعالیت های این شرکتها، بالابردن سرعت باز شدن صفحات وب سایت است که تاثیر زیادی در رتبه بندی صفحات دارد.

Black-hat SEO یا تقلب در مهم جلوه دادن وب سایت

روشهای متنوعی وجود دارد تا یک وبسایت را مهمتر از آنچه که هست جلوه داد که البته با پیشرفت روز به روز الگوریتمهای جستجو امکان این عمل بسیار سخت شده است اما یک مثل مشهور می گوید که «دزد، همیشه یک قدم از پلیس جلوتر است!»

یکی از این روشها که البته منسوخ شده است، تکرار کلمات مورد نظر به صورت مخفی در صفحه بود به طوری که کاربر متوجه نمی شد اما موتور جستجو می توانست آنها را در صفحه بخواند و محاسبه کند که این صفحه به دلیل استفاده زیاد از یک کلمه یا عبارت مهم است. اما اکنون این روش دیگر کار ساز نیست.

شرکتهای زیادی در اینترنت تبلیغ می کنند که با هزینه بسیار پایین یک وب سایت را به صفحه اول موتور جستجو می آورند و تضمین هم می دهند! اینجا به یک نکته خیلی حساس باید دقت کرد و آن هم این است:

رتبه وب سایت شما در صفحه جستجو بستگی به کلمه یا عبارتی (Keywords) دارد که کاربر جستجو می کند. این شرکتها بر روی کلمات اصلی و اساسی قادر به این عمل نیستند و کلماتی را برای شما انتخاب می کنند که معمولن کاربران برای جستجوی سرویس شما از آن استفاده نمی کنند! و این مهم را در ابتدا به شما نمی گویند!!!

در انتها باید اشاره کنم که مهمترین فاکتوری که وب سایت شما را از سایرین متمایز می سازد، محتوای (Content) سایت شماست. البته در کنار محتوا، بخش فنی SEO و نحوه نمایش محتوا نیز نقش اساسی و مکمل را ایفا می کند و این دو در کنار هم نتیجه خواهند داشت.

مطلب تکمیلی

اگر در مورد SEO و شرکتهای سرویس دهنده جستجوی در گوگل کنید با میلیون ها نتیجه مواجه خواهید شد. همواره توصیه شده تا از شرکتهای محلی که با زبان شما آشنایی دارند استفاده شود تا فهم بهتری از مفاهیم کاری شما داشته باشند، اما اگر تجارت شما یک تجارت جهانی است، داستان فرق می کند! در این صورت شما می توانید با یکی از شرکتهای صاحب نام و مطرح مشورت کنید. هر چند که هزینه های بیشتری را متقبل خواهید شد و چه بسا همان نتیجه ای را بگیرید که با یک شرکت به مراتب کوچکتر ولی با انگیزه رشد و استفاده از متخصصین پرشور و جوان!

شرکتها مطرح در این زمینه عبارتند از:

Seomoz.orgWordtracker

Raven

Rioseo

Sycara

Bright EdgeSerpico

gShift

Altruik

SEO Clarity

لازم به ذکر است که هزینه های این سرویس با توجه به گسترگی و نوع خدمات ارائه شده از طرف شرکتها بسیار متفاوت است. اما چیزی که لازم به تاکید است این است که استفاده از میانبرها در SEO شاید برای مدت بسیار کوتاهی رتبه سایت شما را در صفحه اول نشان دهد (که بر روی کلمات اصلی بعید است!) اما بلافاصله پس از تشخیص موتور جستجو، سایت شما برای یک مدت بسیار طولانی جزو لیست سیاه قرار خواهد گرفت و ضرر هنگفتی را متوجه تجارت خود خواهید ساخت.

#glossaryList {direction: ltr;}