#main-nav ul ul {text-align:right !important} ul #glossaryList {direction: ltr;} var disqus_config = function () { this.language = "fa_IR"; };
چه خبر؟
Home / آموزشی / Remarketing یا بازاریابی مجدد چیست و چه مزایایی دارد؟
Remarketing  یا بازاریابی مجدد چیست و چه مزایایی دارد؟

Remarketing یا بازاریابی مجدد چیست و چه مزایایی دارد؟

Remarketingبازاریابی مجدد یا Remarketing که در بعضی از منابع از آن به Retargeting یا نشانه گیری مجدد نیز یاد شده این امکان را به شما می دهد تا به بازدیدکنندگانی که در گذشته به وب سایت شما مراجعه کرده اند دسترسی داشته باشید و در زمانی مناسب و پیامی متناسب برای این مراجعین (با توجه به اینکه قبلن از سرویس یا محصول شما بازدید کرده اند) آنها را تغذیه اطلاعاتی نمایید.

Google Adwords این امکان را برای تمامی کاربرانی که از این سرویس برای تبلیغات خود استفاده می کنند فراهم آورده و شما به عنوان تبلیغ کننده می توانید با روشهای متفاوتی این سرویس را بر روی وب سایت خود فعال کنید.

 به سه روش مختلف امکان اجرا و بهره برداری از این مزیت وجود دارد:

روش ابتدایی: تگ Remarketing را در بخش Audiences در حساب Adwords ایجاد کنید و کد تولید شده را در بخش Header یا footer (یا تمامی صفحات وب سایت) قبل از تگ </body>کپی کنید.

Google Tag Manager: ابزاری ساده برای برنامه نویسان و بازاریابها برای مدیریت تگها به همراه امکان ویرایش و خصوصی سازی هر تگ برای قوانین مختلف جهت اجرا

Google Analytics: با فعال سازی Display Advertising Features و همچنین استفاده از کد یونیورسال گوگل آنالیتک و فعال سازی Remarketing می توانید از این سرویس هم برای این منظور استفاده نمایید.

 

استراتژی پیاده سازی بازاریابی مجدد (Remarketing)

مهمترین مسئله در Remarketing یا بازاریابی مجدد، انتخاب صحیح بازار هدف از میان مخاطبین گذشته است، چون که پیامی که قرار است به این افراد نشان داده شود (تبلیغ، ایمیل و …) با کاربرانی که برای بار اول به وب سایت مراجعه می کنند متفاوت است و این تفاوت نیز جنبه های گوناگونی دارد.

انتخاب شرایط مناسب برای این دسته از مخاطبین به طور مستقیم به عملکرد آنها در زمان مراجعه اول (یا چندم) به وب سایت مربوط است و بر اساس این عملکرد است که شما می توانید با خوراک مناسب آنها را به مشتری خود تبدیل نمایید.

برای مثال عمکرد آتی شما نسبت به مشتری که در سایت شما «خرید» کرده است می تواند معرفی محصولی مکمل برای خرید وی باشد و برای مشتری دیگری که پیش نمایش کتابی را «دانلود» کرده می تواند تخفیفی بر روی اصل محصول باشد.

در ابتدا به این نکته باید توجه بسیاری کرد و آن هماهنگی و هارمونی محتوای تبلیغ، طراحی گرافیک، پیام مربوطه، صفحه فرود (Landing Page) با شرایط و معیارهای مخاطبین انتخاب شده است.

remarketing funnel

مهمترین استراتژی های پیاده سازی Remarketing

Target Goal Abandonment: کاربر محصولی را مشاهده کرده و شاید به سبد خرید نیز اضافه کرده باشد، اما خرید را انجام نداده است. در اینجا لیست خریداران را از لیست بازدیدکنندگان حذف کرده (Exclude) و تبلیغ را مجددن برای نمایش ارسال خواهیم کرد. در این صورت، افرادی که محصول را خریده اند دیگر تبلیغ مربوطه را نمی بینند.

Guide Through Goal Funnel: با استفاده از Google Analytics می توان مهمترین صفحات وب سایت را شناسایی کرد و توسط یک پیام تبلیغاتی به کاربر پیشنهاد دهیم که بعنوان قدم منطقی بعدی از آن صفحه بازدید کند. این صفحه باید محتوایی مطابق با پیشرفت کاربر در قیف فروش داشته باشد و یک قدم وی را در مسیر تبدیل به مشتری نزدیک تر نماید.

Cross-sell & Upsell Products: زمانی که خریدی توسط یک کاربر انجام می شود می توان از این استراتژی برای نمایش محصولات مرتبط و مکمل محصول خریداری شده استفاده کرد. به عنوان مثال، شخصی تلفن همراه از سایت شما خریداری می کند و شما در تبلیغات آتی به وی شارژر خودرو و یا جلد گوشی برای خرید پیشنهاد می کنید.

Time-based Models: ترکیب تعیین محدوده زمانی و پیشنهادات گوناگون نظیر خرید یا عضویت از این سری استراتژی ها محسوب می شود. به عنوان مثال به کاربری که عضویتش در حال اتمام است پیشنهاد تمدید با درصدی تخفیف داده می شود و یا اگر کاربر تا 2 روز آینده خرید خاصی را انجام دهد، خریدش شامل یک هدیه نیز خواهد بود.

Campaign-based Models: در این استراتژی، بر اساس مشخصات کمپین طراحی شده مثل محل تبلیغ، محدوده سنی و … تبلیغات خاصی را برای مراجعین گذشته وبسایت آماده و ارائه می کنید. به عنوان مثال در حال فروش دوچرخه هستید و با انتخاب محدوده سنی 20-24 و در شهر A تبلیغات خود را برای بازدیدکنندگانی که در گذشته از سایت شما بازدید کرده اند ارائه می نمایید.

Set Cookie Window: با تکنیک بسیار ساده برنامه نویسی امکان ایجاد Cookie روی سیستم کاربران وجود دارد. از این فایلهای بسیار کوچک و کم حجم برای ذخیره سازی اطلاعاتی نظیر تاریخ و نام کاربری استفاده می شود. حال با استفاده از این روش، می توان پیشنهاداتی مبتنی بر زمان خاص برای کاربر ایجاد نمود و توسط محتوای همین فایلها نیز مطمئن شد که فقط در زمان مربوطه این تبلیغ برای کاربران مورد نظر نمایش داده می شود.

Frequency Capping: تقریبن مهمترین استراتژی است که باید اعمال گردد و جهت کاهش/افزایش تعداد نمایش تبلیغ بر روی یک نمایشگر واحد به کار می رود. به عنوان مثال، برای تبلیغ x جهت نمایش روی دستگاه موبایل تعداد نمایش را بر روی عدد 4 تنظیم  می کنید تا بیش از 4 بار تبلیغ شما به آن شخص و بر روی دستگاه واحد نمایش داده نشود. برای یافتن بهترین تعداد نمایش از ریپورتهای reach and frequency در adwords استفاده نمایید.

چند نکته مهم درباره کمپین های Remarketing:

 ساختار کمپین: بهتر است که دسته بندی ها به نحوی باشد تا هر کاربر فقط در یک دسته قرار بگیرد. در این صورت مطمئن خواهید بود که هزینه انجام شده برای تبلیغ، دقیقن به دسته بندی مشخص با افراد مشخصی صرف شده است.

 تنظیمات کمپین: تمامی تنظیمات Adwords قابل اعمال است منجمله هدف گذاری های منطقه ای، زبان، نمایش تبلیغ در ساعت خاصی از روز و … که بنا بر نوع مخاطبین و آمارهای گوگل آنالیتیک متفاوت خواهند بود.

همچنین می توانید با استفاده از خصوصیاتی نظیر کلمات کلیدی، موضوعات، محدوده سنی، جنسیت، علاقه و .. جامعه مورد نظر را دقیقتر و مشخصتر سازید تا نتیجه بهتری از کمپین Remarketing خود بگیرید.

 

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید منابع زیر را مطالعه کنید:

http://www.thinkwithgoogle.com/products/remarketing.html
http://www.google.com/ads/innovations/remarketing.html

 

 

 

 

#glossaryList {direction: ltr;}