#main-nav ul ul {text-align:right !important} ul #glossaryList {direction: ltr;} var disqus_config = function () { this.language = "fa_IR"; };
چه خبر؟
Home / روانشناسی بازاریابی / انواع دارندگان کسب و کارهای کوچک از دیدگاه روش، اهداف، مشکلات و نحوه برخورد با تجارت شخصی
انواع دارندگان کسب و کارهای کوچک از دیدگاه روش، اهداف، مشکلات و نحوه برخورد با تجارت شخصی

انواع دارندگان کسب و کارهای کوچک از دیدگاه روش، اهداف، مشکلات و نحوه برخورد با تجارت شخصی

شناخت افراد در ارتباط با برخوردهای روزانه و بخصوص در مسائل کاری از جمله فاکتورهاییست که می تواند موفقیت فرد را در انجام امور دو چندان و در پاره ای از موارد تضمین کند. حال اگر این افراد مشتریان شما باشند و یا حتی شما مشتریان این کسب و کارهای کوچک باشید مسئله پررنگتر و جدی تر نیز خواهد شد.
small-businessدر بازاریابی هر سرویس یا محصولی، انتخاب بازار هدف و شناخت دقیق آن بازار بخصوص مطالعه رفتاری و رفتارشناسی بازار گام اصلی و بزرگی است که هر بازاریابی با دقت بسیار بالایی باید در نظر داشته باشد.

بازاریابان تجارتهای B2B، معمولن با صاحبین و یا مدیران یک مجموعه تجاری طرف هستند و شناخت کافی از این افراد می تواند باعث پیشرفت بهتر کارها شود و در نهایت یک تجارت برنده برنده را شاهد باشیم، چیزی که دنیای حرفه ای و بین المللی تاکید زیادی بر آن دارد.

در این مقاله و بر اساس تحقیقی مبسوط از شرکت Infusionsoft دسته بندی بر روی خصوصیات رفتاری صاحبین کسب و کارهای کوچک انجام شده که منبع بسیار مفید و معتبری برای بازاریابانیست که حرفه ای رفتار می کنند و به دنبال یک تجارت علمی، عملی و با سیستم برنده برنده هستند.

صاحبین کسب و کارهای کوچک به صورت کلی در چهار طبقه بندی رفتاری تقسیم می شوند که هر کدام دارای ساختارهای ذهنی منحصر به فرد و رفتارهای مشخص تجاری (و شخصی) هستند.

این چهار دسته بندی بر اساس اطلاعات به دست آمده از نتیجه نظرسنجی به عمل آمده از 850 تن از صاحبین کسب و کار کوچک (Small business) در آمریکا استخراج شده است. از این تعداد کسب و کار، 50% یا نیمی از آنها به تجارت های B2C، 28% به تجارتهای B2B و 22% نیز به کسب و کارهای Hybrid که متشکل از هر دو نوع تجارت B2B و B2C است مشغولند. این تقسیم بندی بر اساس احساس این افراد درباره مالکیت کسب و کار (Ownership) ، اهداف (Goals)، بازار رقابتی و مشکلات مربوطه (Challenges) و منابع مرتبط به تجارت (Resources) انجام شده است.

محققان با بررسی این آمار، این چهار دسته را به صورت زیر معرفی کرده اند که با کمی اغماض، هر یک از این دسته ها حدود ¼ از کل را به خود اختصاص می دهند:

 1. Freedom Seekers (جویندگان آزادی)
 2. Passionate Creators (خالقان پُر شور)
 3. Struggling Survivors (نجات یافتگان در تقلا)
 4. Legacy Builders (سازندگان میراث)

در ادامه، به توضیح هر یک از این شخصیتهای تجاری می پردازیم:

Freedom Seekers (جویندگان آزادی)

جویندگان آَزادی افرادی هستند که کسب و کارشان را خودشان راه اندازی کرده اند تا بتوانند همه چیز را خودشان کنترل کنند بخصوص در زمینه تصمیمات، محیط کار، زمانبندی و میزان درآمد.

این افراد بیش از سایر افراد در طبقه بندی های دیگر به این نکته اشاره کرده اند که هدف آنها «کاهش میزان زمان صرف شده برای کار» است. و همچنین آنها عنوان کرده اند که «زمانی که همه چیز انجام شده باشد» بزرگترین مشکل آنهاست. به عبارت دیگر، بزرگترین معضل این افراد در به اتمام رساندن کار در زمانی مشخص بوده است.

 • 65% از این افراد خود را کارآفرین (entrepreneur) می دانند
 • 56% از آنها اعلام کردند که به طور قطع در آینده به عنوان کارمند برای کسی کار نخواهند کرد.
 • نرم افزارهای حسابداری 57% / اتوماسیون بازاریابی با پست الکترونیک 61% / پرداختها و خریدهای آنلاین 47% / CRM یا نرم افزارهای مدیریت مشتری 46% / پاسخگوی اتوماتیک پست الکترونیک 44% و نرم افزار مدیریت ارتباطات (Contact Management software ) نیز به میزان 38% در میان این دسته بندی رواج دارد.

Passionate Creators (خالقان پر شور)

«خالقان پر شور» بدین دلیل تجارت و کسب کار خودشان را راه اندازی کرده اند چون به آنچه که انجام می دهند به شدت علاقه مندند و به آن اهمیت می دهند. وقتی از آنها در باره اهدافشان سوال می پرسید بی شک با پاسخ «کاری را می کنم که عاشقش هستم» مواجه خواهید شد.

 • 48% از افراد این گروه گفته اند که همیشه می دانستند که کسب و کار خودشان را خواهند داشت.
 • 73% از آنها بی شک خود را کارآفرین (entrepreneur)می دانند.
 • 53% هم گفته اند که کمک به صاحبین سایر کسب و کارها برای کسب موفقیت در تجارتشان، از اهداف بسیار مهم و حیاتی برای آنها محسوب می گردد.
 • 31% از افراد این دسته بندی علاقه به داشتن 5 (و یا بیشتر)  کارمند دارند. 43% علاقه مند به کار در دفتر هستند و 54% می خواهند که کسب و کار آنها بیش از 100 هزار دلار درآمد ناخالص در سال 2013 داشته باشد. و حدود 30% آنها نیز بر این نکته همسو و همفکر هستند که در سال جدید درآمد بسیار بیشتری خواهند داشت.

«خالقان پر شور» بیش از دیگر دسته بندی ها از طیف وسیعی از ابزار تجاری از نرم افزار حسابداری گرفته تا CRM و سیستمهای اتوماسیون بازاریابی استفاده می کنند.

Struggling Survivors (نجات یافتگان در تقلا)

این دسته از افراد دغدغه زیادی درباره ارزش مالکیت یک کسب و کار کوچک را دارند. 60% از آنها بر این عقیده استوارند که «شما باید کمی دیوانه باشید تا یک کسب و کار جدید را آغاز کنید.» و 40% هم معتقدند «داشتن مشاغل شرکتی بسیار امن تر از شروع یک کسب و کار شخصی است.» که در این دو مقوله در صدر جدول در رقابت با سایر دسته بندی ها قرار دارند.

 • 50% از آنها خود را کارآفرین (entrepreneur)می دانند.
 • 51% تنها کارمند کسب و کارشان هستند (به تنهایی کار می کنند)
 • «نجات یافتگان در تقلا» بیشترین میل به تعطیل کردن کسب و کارشان را با میزان 53% در میان این 4 گروه دارند.
 • فقط 16% از آنها معتقدند که امنیت مالی خانواده بسیار بهتر است از زمانی که آنها دارای مشاغل سنتی بوده اند. این در حالی است که 38% معتقدند که امنیت مالی به همان شکل و یا حتی بدتر است.

Legacy Builders (سازندگان میراث)

«سازندگان میراث» بیش از سایرین در گروههای دیگر علاقه مندند (حدود 24%) تا کسب و کارشان را با یکی از اعضای خانواده آغاز کنند. آنها به کسب و کار کوچک به چشم یک انتخاب عملی و کاربردیِ اقتصادی نگاه می کنند و بیش از سایرین نیز معتقدند که بیشتر مردم باید کسب و کار شخصی خودشان را راه اندازی کنند.

 • این دسته بندی کمتر از سایر دسته بندی ها دارای مدارک تحصیلی کالج و یا بالاتر هستند
 • 52% از آنها خود را کارآفرین (entrepreneur)می دانند.
 • 80% از «سازندگان میراث» فقط یک کسب و کار دارند. 26% از آنها در نظر دارند تا کسب و کار را ببندند و 24% قصد فروش تجارت را دارند.
 • «سازندگان میراث» با میزان 45% کمترین میزان علاقه به داشتن وب سایت را دارا هستند. حتی آن دسته که وب سایتی هم دارند کمترین میزان استفاده از CRM، سیستمهای پرداخت و سایر ابزار تجاری نظیر پست الکترونیک، بازاریابی محتوا، SEO و … را برای کسب و کار خود استفاده می کنند.

حال که با این چهار دسته بندی آشنا شدید، دیدگاه بهتری نسبت به مشتری یا شرکت طرف معامله دارید و تا حدودی از حال و هوای صاحبین این کسب و کارها با خبرید. فقط فراموش نکنید که تنها سیستمی که می تواند همواره موفق باشد سیستمی است که منافع هر دو طرف را تامین کند… همان سیستم WIN WIN مشهور!

#glossaryList {direction: ltr;}