#main-nav ul ul {text-align:right !important} ul #glossaryList {direction: ltr;} var disqus_config = function () { this.language = "fa_IR"; };
چه خبر؟
Home / آموزشی / با STEPPS محتوا را ویروسی کنید!
با STEPPS محتوا را ویروسی کنید!

با STEPPS محتوا را ویروسی کنید!

مطالعه قسمت اول این مطلب با عنوان «چگونه محتوا، احساسات را بر می انگیزاند؟!»

Jonah Berger نویسنده کتاب Contagious که در زمینه بازاریابی ویروسی ارائه شده است به شش مرحله کلیدی با عنوان STEPPS که باعث ویروسی شدن محتوا می شود به شرح زیر اشاره کرده است:

STEPPS

SSocial Currency (رواج اجتماعی)

برای مردم مهم است تا بدانند در نگاه دیگران چگونه هستند. برای همین دوست دارند درباره ی چیزهایی صحبت کنند که باعث می شوند تا آنها خوب به نظر برسند. آنها دوست دارند تا باهوش، با دانش و دوست داشتنی به نظر بیایند. بنابراین، تلاش کنید تا مخاطبینتان احساس خوبی از خود داشته باشند، خوب دیده شوند و احساس خودمانی بودن کنند، آنگاه از شما با دیگران صحبت خواهند کرد و این صحبتها دهان به دهان خواهد چرخید.
بسیاری از برندها که از چنین اهرمی در بازار بهره مند هستند، سرمایه گذاری زیادی در تبلیغات نمی کنند و بیشتر بر روی قدرت کلمات و بازاریابی کلامی تمرکز می کنند.

TTriggers (محرکها)

به طور مرتب و روزانه محصول یا سرویس خود را یادآوری کنید. محرکها تاثیر بزرگی در رفتار انسانها دارند. آنها بنا به انتخابهای ما، بنا به موضوعاتی که صحبت می کنیم و محصولاتی که می خریم شکل می گیرند. به وسیله ارتباط دادن محصولتان به محرکهای شایع و رایج، می توانید احتمال موفقیتتان را افزایش دهید. این محرکها به محتوا به شدت وابسته و متصل هستند، به عنوان مثال، صدای خاص، جمله ای متفاوت و یا هر گونه محرکی که باعث شود تا مخاطب را به یاد محصولات شما بیاندازد.

EEmotion (احساسات)

اگر مسئله ای برایمان مهم باشد آنرا به اشتراک می گذاریم و این کلید کار است. محتواهای احساسی معمولن ویروسی می شوند بنابراین بهتر است تا بر احساسات متمرکز شویم تا بر عمکرد (محصول یا سرویس) وآتشی را روشن کنیم که باعث برانگیختن احساسات شود.

PPublic (عمومی)

موضوع و محتوا هر چه بیشتر عمومی ، جذاب و قابل فهم برای همگان باشد، بیشتر مورد توجه و پیروی مردم قرار می گیرد. بنابراین هر چه بیشتر محصول ما قابل دیدن باشد (visibility) باعث فروش بیشترش خواهد شد. استفاده از رنگها، طرحهای متنوع و نوآورانه و سایر المانهای طراحی باعث تقویت این گزینه یعنی visibility می گردد.

PPractical Value (ارزش عملی و کاربردی)

مردم می خواهند تا اطلاعات مفید را به اشتراک بگذارند. هر چه محتوای ما کاربردی تر و مفیدتر باشد بیشتر بر روی سرویسها و شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته خواهد شد. برگه های تخفیف، پیشنهاد برای بازدید از مناطق تفریحی و توریستی، بهترین رستورانها و غذاها و … مواردی هستند که مورد علاقه عموم قرار می گیرند چون در زندگی روزمره مفید واقع می شوند.

SStories (داستانها و ماجراها)

قصه ها و حکایتهای واقعی و روزمره که ایده و محصول شما بخشی از آن است دقیقن همان چیزی است که مردم در پی شنیدنش هستند. اتفاقاتی که به هر شکلی با موضوع یا سرویسها مرتبط است و از دل زندگی روزانه مردم خارج شده، برای همگی جذاب است و باعث می شود تا درباره محصول یا سرویس ما صحبت کنند.

Ref: jonahberger.com

#glossaryList {direction: ltr;}