#main-nav ul ul {text-align:right !important} ul #glossaryList {direction: ltr;} var disqus_config = function () { this.language = "fa_IR"; };
چه خبر؟
Home / آموزشی / Landing Pages (صفحه فرود!)
Landing Pages (صفحه فرود!)

Landing Pages (صفحه فرود!)

در تعریف کلی، به بخشی یا بخشهایی از یک وب سایت گفته می شود که با کلیک بر روی لینکی که معمولن در خارج سایت اصلی قرار دارد و به عنوان تبلیغ به شیوه های گوناگون ارائه شده است تا با هدف مشخصی در مورد محصول یا سرویسی به طور مفصل و شفاف ارائه اطلاعات دهد Landing page گفته می شود.

اما تعریف دقیقتر و شاید حرفه ای تر از Landing Page به این ترتیب است:

perfect-landing-pageهدف این صفحات این است تا بازدید کننده را مجاب کنند تا اطلاعات تماس خود را با یک پیشنهاد با ارزش معاوضه کند. به عبارت دیگر، ما با ارائه یک پیشنهاد مثل دانلود یک کتاب رایگان، تخفیف 70% روی یک محصول و … در یک فرم و فقط با چند فیلد ساده اطلاعات تماس وی را دریافت کنیم. در اصل برای خود Lead ایجاد نماییم.

بیشتر شرکتهایی که به صورت حرفه ای سرویس و یا کالایی را در اینترنت ارائه می کنند از این سرویس یا به عبارتی تکنیک فروش و بازاریابی استفاده های زیادی می کنند.

البته تحقیقات نشان می دهد که حدود 62% از کسب و کارها کمتر از 6 صفحه به عنوان Landing Page دارند و بسیاری از آنها نیز بهینه سازی نشده و به شکلی که باید و شاید تعامل اطلاعات لازم را با مشتری بالقوه ندارند.

بسیاری از صاحبان تجارت را می توان یافت که نگران رتبه وب سایت شرکت در موتورهای جستجو هستند اما به این وجه قضیه که چطور می توانند پس از هدایت مشتری به وب سایت آنها را جذب نمایند توجه نمی کنند.

شیوه های استفاده از Landing Page ها:

شیوه های گوناگونی برای رسیدن به Landing Page ها وجود دارد مانند تبلیغات در موتورهای جستجو(Search engine ads)، تبلیغات در رسانه های اجتماعی (Social Media)، بک لینک / Backlink ها (لینکهای گوناگون در فرومها و بلاگهای مختلف) و دکمه های Call-to-Action یا CTA، یک QR barcode روی یک بیلبورد و …

فواید Landing Page ها:

Landing page ها فواید زیادی دارند که سه مورد از این موارد به شرح زیر است:

 • تاثیر مثبت در رتبه بندی موتورهای جستجو به دلیل تمرکز بر روی یک یا چند واژه و برخی فاکتورهای دیگر.
 • تولید Lead برای تقویت بانک مشتریان بالقوه و تغذیه آنها تا رسیدن به نتیجه (فروش)
 • استفاده در کمپین های بازاریابی و فروش به شیوه ها و طرح های مختلف
 • قابلیت طراحی و اجرا در زمان بسیار کوتاه و به سبکهای متنوع برای جذب بازارهای هدف گوناگون
 • و البته یکی از موارد بسیار پر کاربرد استفاده از Landing Page ها، استفاده آنها برای Affiliate Program هاست. به این شکل که یک محصول یا سرویس را به تعدادی بازاریاب با کد منحصر به فرد برای هر یک ارائه می کنند و بازاریابان از طرق مختلف مثل Email marketing، تبلیغات در شبکه های اجتماعی (Social Networks) و یا بلاگ نویسی (Blogging) تلاش می کنند تا مشتریان را به این Landing Page ها هدایت کنند. با توجه به اینکه مشتریان با کد مخصوصی وارد صفحه می شوند، در صورت خرید کالا یا استفاده از آن سرویس، مبلغی به بازاریاب (پورسانت) پرداخت می گردد.

چرا به Landing page ها نیاز داریم؟

اگر با این واقعیت رو به رو شویم که بیش از 96% بازدیدکنندگانی که برای بار اول به یک سایت مراجعه می کنند آماده خرید نیستند، پاسخ این سوال را می یابیم. بنابراین بهترین روش با در نظر گرفتن این funnelواقعیت آن است که با دریافت اطلاعات تماس بازدیدکنندگان، تولید Lead کنیم و آنها را به چرخه (قیف) تغذیه و فروش وارد نماییم (Sales Funnel). در این صورت شما امکان ارسال ایمیل، تماس تلفنی و یا تماس از طریق شبکه های اجتماعی را دارا خواهید بود تا تاثیر لازم را برای تبدیل آنها به یک مشتری بالفعل بگذارید. به نحوی نیز می توان گفت که هر چه Landing page های بیشتری داشته باشید، شانس جذب یک مشتری بالقوه را بالاتر برده اید.

یک Landing Page شامل یک فرم است که اطلاعات تماس بازدیدکننده را دریافت می کند و نکته اینجاست که این کار تنها راه خروج از این صفحه است. یعنی نباید منوی وبسایت و یا هیچ لینک دیگری به هیچ عنوان در این صفحه وجود داشته باشد. آمار نشان می دهد که این روش به میزان 100% نرخ تبدیل بازدید کننده به مشتری بالقوه (Conversion rate) را افزایش می دهد.

چه فاکتورهایی در یک Landing page باید وجود داشته باشد؟

 • نخست این که همه محتوای شما باید در اولین صفحه مانیتور و بدون نیاز به اسکرول مشخص باشد، یعنی کاربر نیازی به اسکرول کردن صفحه برای دیدن محتوا نباشد.
 • مرحله بعد، وجود یک تصویر مرتبط از لحاظ بصری و مفهومی است که به نوعی نیز با دکمه Call-to-Action یا CTA که بازدیدکننده را به این صفحه کشانده است، مرتبط است.
 • فراموش نکنید که متن ها باید بسیار صریح و واضح و خوانا باشند و در ضمن فرم دریافت اطلاعات از 6-7 فیلد تجاوز نکند.
 • این نکته را نیز حتمن در نظر بگیرید که تیتر صفحه که کاربر با آن مواجه می شود باید دقیقن برابر با همان چیزی باشد که بر روی آن کلیک کرده است تا به این صفحه هدایت گردد.
 • پاراگرافهای از 3 تا 5 جمله تجاوز نکند و برای مشخص کردن مزایا و … حتمن از بولت گذاری استفاده کنید تا بسیار واضح و خوانا به بازدیدکننده اطلاعات لازم را منتقل نمایید.
 • و در آخر باید بدانید که طراحی و گرافیک این صفحات در نرخ تبدیل بازدید کنندگان نقش حیاتی دارد. ظاهر، تیتر اصلی، متن، تصویر و … باید مرتبط با هم و در ارتباط مستقیم با همان محلی باشند که از آنجا آمده اند.

چگونه Landing Page داشته باشیم؟

در این میان شرکتهای زیادی، چنین سرویسی را به صورتهای گوناگون فراهم کرده اند تا به ساده ترین شکل ممکن یک شرکت برای محصولات خود Landing Page های متنوع ساخته، اطلاعات مشریان بالقوه را گرفته و حتی محل ورود و زمان خروج آنها را نیز رصد کند تا بتواند کمپین بازاریابی خود را تقویت و بهینه سازد.

هزینه های سرویسها بسیار متنوع است و باید اذعان کنیم که چندان ارزان هم نیستند اما اگر قصد داشتن یک تجارت حرفه ای را دارید، این هزینه ها را به عنوان سرمایه گذاری در نظر بگیرید. به طور معمول این سرویس با سرویسهای بزرگتری نظیر CRM ارائه می شود اما برخی شرکتها به صورت جدا گانه نیز ارائه می کنند که به طور متوسط هزینه ای بین 50 تا 1000 دلار با توجه به سایر سرویسهای همراه، در ماه دارد.

برخی از سرویس دهنده های Landing page:

در اینجا می توانید «مشخصات یک لندینگ پیج موفق و حرفه ای» را در یک اینفوگرافیک ساده مشاهده کنید

نمونه هایی از Landing page های موفق:

bills.com-lpmarketilanding-page-templates-colorslanding-page-design

منابع آماری:

http://blog.marketo.com/blog/2007/12/shocking-statis.html

http://blog.kissmetrics.com/what-converting-websites-do/

http://visualwebsiteoptimizer.com/split-testing-blog/a-b-testing-case-study-navigation-menu/

#glossaryList {direction: ltr;}