#main-nav ul ul {text-align:right !important} ul #glossaryList {direction: ltr;} var disqus_config = function () { this.language = "fa_IR"; };
چه خبر؟
Home / زیرمجموعه های صنعت بازاریابی / Website design and develop / طراحی و توسعه وب سایت
Website design and develop / طراحی و توسعه وب سایت

Website design and develop / طراحی و توسعه وب سایت

مقوله ای بس مفصل که به یکی دو مقاله بسنده نمی کند و کتابها می طلبد! اما به طور کلی داشتن یک وب سایت برای هر نوع تجارتی فارق از نوع و نحوه سرویس دهی به یکی از ملزومات اساسی بدل شده چرا که بیشتر افراد جوامع در حال رشد و تقریبن کل جمعیت جوامع پیشرفته به اینترنت دسترسی داشته و اطلاعات زیادی را از آن طریق کسب می کنند.

حال آنکه چه نوع وب سایتی و با چه مشخصات و کیفیتی برای هر تجارت مناسب است کاملن مرتبط به نوع سرویس یا محصولی است که شرکت مورد نظر ارائه می کند و میزان سرمایه گذاری روی تجارت در دنیای آنلاین دارد.

به طور کلی و تا همین چند سال پیش وب سایتها به دو دسته Dynamic و Static تقسیم بندی می شدند:

وب سایت داینامیک: این نوع وبسایتها دارای محیط مدیریت محتوا هستند و صاحبین و مدیران وبسایت امکان ایجاد تغییر در محتوا را از هر کجا و در هر زمانی دارند.

وب سایت استاتیک: وب سایتهایی که فارق از امکان تغییرات دلخواه با استفاده از امکانات مدیریت محتوا هستند و اگر قصد تغییراتی داشته باشند، طراح وب سایت با اعمال تغییرات و آپلود مجدد فایلها می تواند اطلاعات را بروز نماید.

اما با وجود سیستمهای مدیریت محتوای (Content Management System یا CMS)بسیار قدرتمند همانند Jumla, Drupal و از همه محبوب تر WordPress نسل وبسایتهای استاتیک تا حد بسیار زیادی منقرض شده است.which CMS

CMS ها که بیشتر آنها به صورت رایگان ارائه می شوند امکان مدیریت محتوا را به سادگی در اختیار کاربر قرار می دهند و در اصل کلیه وبسایتهای پیاده سازی شده با CMS ها داینامیک هستند، حتی اگر وب سایت مربوطه بسیار ساده بوده و اطلاعات زیادی را شامل نگردد.

استفاده از CMS ها برای بیشتر صاحبین تجارت توصیه می شود چون هدف اصلی نمایش و معرفی محصولات و سرویسها و آسان سازی نحوه دستیابی مشتریان به شرکت است. البته این بدین معنی نیست که همگی دارای وب سایت هم شکل و تکراری خواهند بود چون ظاهر وب سایت به theme انتخاب یا طراحی شده و طراحی گرافیکی سایت برمی گردد و این تمایز را برای تک تک وب سایتها ایجاد می کند.

نکته بسیار اساسی و مهم در مورد CMS ها آن است که با اینکه سیستم مدیریت محتوا به رایگان در دسترس است اما نیاز به طراحی صفحات و کدنویسی کماکان وجود دارد و این به هیچ عنوان بدین معنی نیست که چون موتور این وب سایت رایگان است پس هر کسی می تواند که یک وب سایت زیبا و حرفه ای داشته باشد.

در طراحی یک وبسایت فاکتورهای بسیاری دخیل هستند که نیاز به تخصص و تجربه فراوان برای مدیریت و پیاده سازی آنها وجود دارد. شخص طراح باید اطلاعات مکفی در زمینه CSS, Theme customization, PHP, MySQL, JQuery, Javascript و … داشته باشد تا بتواند با نصب کردن یک Theme مناسب (که به طور معمول با هزینه ای حدود 30 تا 70 دلار خریداری می گردد) و اعمال و ایجاد تغییرات لازم وب سایت را آماده بهره برداری کند.

البته اینکه کدام CMS برای چه نوع وبسایتی مناسب است به نوع نیاز سرویس یا محصول بر می گردد و باید برای هر یک به طور جدا گانه بررسی و انتخاب گردد اما سیستمهایی نظیر WordPress با وجود بازار بسیار بزرگ از Theme ها و Plugin ها و همچنین سهولت استفاده تقریبن جوابگوی نیاز همه سرویسها هستند.

نمودار زیر میزان استفاده از سیستمهای مدیریت محتوا را در یک میلیون وبسایت برتر که از CMS استفاده می کنند نشان می دهد که برتری قاطع با WordPress با بیش از 46% از سهم بازار است.

برخی از مواردی که یک طراح با استفاده از CMS ها باید به آنها بپردازد عبارتند از:

 • جستجو برای یافتن Theme مناسب برای سرویس یا محصول مورد نظر با توجه به نیازها و توقعات صاحبین وب سایت.
 • نصب آخرین نسخه CMS، خرید و نصب Theme بر روی آن
 • ایجاد طبقه بندی های مناسب بر اساس سرویسها و محصولات
 • ورود اطلاعات تهیه شده توسط شرکت و مطابق با طبقه بندیهای ایجاد شده برای صفحات محصولات، اخبار، بلاگ و …
 • طراحی گرافیک شامل انتخاب تم رنگ، لوگو (در صورت نیاز) تصاویر عمومی و مرتبط با محصولات و سرویسها برای تک تک صفحات وب سایت و …
 • اعمال تغییرات گرافیکی (CSS) و کد (PHP, js, JQuery) برای خصوصی سازی Theme با در نظر گرفتن مشخصات سرویس/محصول
 • نصب Plugin های لازم برای سطوح مختلف امنیتی (Security) برای جلوگیری از هک شدن و …
 • اتصال وب سایت به شبکه های اجتماعی نظیر Facebook, Twitter, Google+, Pinterest و … که هر کدام نیاز به ایجاد APP مخصوص دارد و تنظیمات خاص خود را داراست.
 • اعمال و اجرای اولیه قوانین Search Engine Optimization (SEO) بر روی سایت و محتوای ایجاد شده برای بهتر دیده شدن توسط موتورهای جستجو نظیر Google
 • ایجاد حساب Google Analytics و اتصال آن به سایت برای آنالیز بازدیدکنندگان و منابع ورودی و ….
 • ایجاد حساب Google Webmaster برای معرفی Sitemap، یافتن مشکلات احتمالی در لینکها و قرارگیری در لیست موتور جستجوی گوگل

همانطور که می بینید این موارد بخشی از فعالیتهایی است که طراح برای راه اندازی وبسایت انجام می دهد و واضح و مبرهن است که تخصصها و تجربیات خاص خود را می طلبد و کار به آن سادگی که فرض می شود نیست!

در جدول زیر مقایسه ای اجمالی بین سه سیستم مدیریت محتوا انجام شده است:

Wordpress, Drupal and Joomla comparison

خب سوالی که اینجا پیش می آید این است که…

«پس با این همه امکاناتی کهCMS  ها در اختیار ما قرار می دهند چه نیازی به کد نویسی و پرداخت هزینه های بیشتر برای ایجاد سایتهای Dynamic هست؟»

CMS-vs-Frameworkجواب این سوال بسیار واضح است. بسیاری از شرکتها، سرویسها و یا محصولات نیاز به اجرای روال و یا طراحی خاصی دارند که در قالب CMS نمی گنجد و پایه ریزی و برنامه نویسی از پایه را می طلبد. هر چند که در ساختار برنامه نویسی های امروز نیز استفاده از ماژول های مشخص و آماده به طور کامل مرسوم است و برنامه نویسان نیز ساختارهای تکراری نظیر اتصال به شبکه های اجتماعی، فرمهای ثبت نام، جستجوی سایت و … را دیگر نمی نویسند و از Frameworkها، library ها، API ها و ساختارهای آماده و استاندارد دیگر استفاده می کنند تا هم کیفیت و هم سرعت کار را بالا تر ببرند.

مقایسه هزینه های طراحی با سیستمهای مدیریت محتوا و برنامه نویسی از پایه

طراحی و پیاده سازی یک وبسایت با CMS ها یا سیستمهای مدیریت محتوا به مراتب ارزانتر از طراحی و پیاده سازی یک وب سایت از پایه است که بیش از هر حالت دیگری نیاز به کد نویسی، طراحی گرافیک، طراحی، طراحی دیتابیس و غیره دارد. البته این تفاوت به میزان بزرگی و پیچیدگی هر دو وب سایت بستگی دارد اما اگر هر دو را در یک سطح در نظر بگیریم، و این که نیازهای مربوطه توسط CMS قابل رفع باشد، بهترین کار استفاده از CMS خواهد بود چرا که هزینه آن بسیار کمتر است.

مقایسه زمان طراحی و اجرای یک وبسایت بین CMS ها و برنامه نویسی از پایه

پاسخ این مورد هم رای را به استفاده از CMS می دهد. زمان طراحی و اجرای یک وب سایت با استفاده از سیستم مدیریت محتوا به مراتب کوتاه تر و سریعتر از برنامه نویسی همان وبسایت از پایه است و این یکی از دلایلی است که باعث می شود هزینه داشتن یک وبسایت خوب و حرفه ای معقول و منطقی باشد.

در یک مقیاس کلی، راه اندازی یک وب سایت حرفه ای با CMS و با حجم اطلاعاتی متوسط (30 صفحه اطلاعاتی و فرمهای برقراری تماس و …) بین 1 تا 2 هفته زمان می برد که این زمان شامل کلیه موارد نامبرده شده در بخش فعالیتهای طراح در ابتدای همین مقاله است.

internet-marketing-cloud

وب سایت و بازاریابی

همانطور که در ابتدای مقاله عنوان شد، داشتن یک وبسایت یک ضرورت در مارکتینگ محسوب می شود و یکی از مهمترین درگاههای ورود مشتریان بالقوه (Lead) و تبدیل آنها به به مشتریان بالفعل (Customer) است. از معرفی محصولات و سرویسها با تصاویر و ویدئو گرفته تا معرفی پرسنل و رابطه مشتریان و فرمهای متعدد برقرار تماس با شرکت، برقراری ارتباط عمده و ویژه با شبکه های اجتماعی به منظور جذب مشتری بیشتر و بسیاری موارد دیگر، همه و همه توسط همین وب سایت انجام می شد.

هر یک از موارد نامبرده شده نظیر تصاویر استفاده شده، تولید ویدئو و بازاریابی مبتنی بر ویدئو(Video Marketing)، نحوه برقراری ارتباط با مشتریان با استفاده از سیستم های مدیریت مشتری(CRM  یا Customer Relationship Management)، نحوه برقراری ارتباط با شبکه های اجتماعی(Social Media Management) و مدیریت محتوای آنها برای هدف قرار دادن مخاطبین (Target Market) و تولید محتوای مناسب (Content Marketing) و بسیاری موارد دیگر، بخشهای مختلفی است از بازاریابی است که به طور مستقیم با وب سایت شرکت سر و کار دارد و در نهایت مشتری را به آن سمت سوق می دهد.

 

در مقاله های بعدی هر یک از موارد فوق بحث خواهد شد.

#glossaryList {direction: ltr;}