#main-nav ul ul {text-align:right !important} ul #glossaryList {direction: ltr;} var disqus_config = function () { this.language = "fa_IR"; };
چه خبر؟
Home / آموزشی / 22 قانون برای داشتن یک برند ماندگار – قسمت 4/4
22 قانون برای داشتن یک برند ماندگار – قسمت 4/4

22 قانون برای داشتن یک برند ماندگار – قسمت 4/4

قانون رنگ

17 خيلي از محصولات با رنگ مختص خود در ذهن مشتريان جا گرفته اند. در انتخاب رنگ داشتن وسواس زياد، اصلا ضرر ندارد. کوکاکولا قرمز است و پپسي  آبي،  ديجي زرد است و رقيبش ماکسيس سبز. انتخاب رنگ کاملا متضاد با رقيب باعث متفاوت ديده شدن و جذب مشتري مي‌شود.

قانون مرزها

18 نام برخي از کشورها با بعضي انواع محصول گره خورده است. محصولات الکترونيکي ساخت ژاپن ، عطر و اودکلن فرانسوي، کفش و لباس ايتاليالي و فرش ايراني با گوش خيلي از مردم دنيا آشناست ولي امروزه تعدادي از برندها پا را از مرزها فراتر گذاشته و مايل به جهاني شدن هستند. کوکاکولا تلاش مي کند جهاني باشد و هويت خود را مختص يک کشور نکند.

قانون تغيير

19 تغيير نام ، لوگو و رنگ براي برندي که مشتريان با آن خو گرفته اند، توصيه نمي‌شود مگر اينکه اجباري در کار باشد. اعمال  تغييرات بدون در نظر داشتن ارتباط عاطفي مشتريان با محصول مي‌تواند عواقب ناگواري را سبب شود. آديداس لوگو خود را تغيير داد.  لپ تاپ آي بي ام تغيير نام داد . علت اين تغييرات چه بود؟

قانون فناپذيري

20 هر برندي حتي اگر بسيار موفق باشد، هميشه در معرض خطراست، سليقه مشتري عوض مي‌شود و يا رقيب قدرتمند ظاهر مي‌شود و خيلي دلايل ديگر امکان دارد که جايگاه برند را متزلزل نمايند. تدبير و دورانديشي اين خطر را کم مي‌کند ولي پافشاري بر ادامه اشتباه، نتايج ناگواري را رقم مي‌زند. بر سر کداک چه آمد؟

قانون ثبات

21 ثبات و تداوم در ارائه محصول با ويژگيهاي هميشگي،  ماندگاري محصول  درذهن مشتريان را در پي خواهد داشت. اپل هميشه با کيفيت است ، ولوو هميشه امن است، سيکو هميشه دقيق است و تويوتا هميشه کم مصرف.

قانون يکتايي

22 ويژگيهاي منحصر به فرد که رقبا فاقد آن هستند که نام يک شرکت يا يک محصول را به گوشه اي از ذهن مشتريان مي‌برد. به عبارت ديگر، يکتايي و يا همان تک بودن در برخي صفات  است که يک برند را ماندگار مي‌نمايد. رولکس ، فراري و هارلي ديويدسون از خاطره‌ها پاک شدني هستند؟

Ref: برگرفته از: The 22 Immutable Laws of Branding (by Al Ries and Laura Ries , 2002)

#glossaryList {direction: ltr;}