#main-nav ul ul {text-align:right !important} ul #glossaryList {direction: ltr;} var disqus_config = function () { this.language = "fa_IR"; };
چه خبر؟
Home / آموزشی / مقدمه ای بر فرایند خرید گروهی‎
مقدمه ای بر فرایند خرید گروهی‎

مقدمه ای بر فرایند خرید گروهی‎

خرید گروهی (Group Buying) نوعی از خدمات عمدتا آنلاین است که این امکان را برای تعدادی از مشتریان  فراهم می آورد که از طریق سفارش گروهی (جمعی از مشتریان که در نهایت گروهی را تشکیل می دهند)، یک محصول را با تخفیف قابل ملاحظه ای خریداری نمایند. به عبارت دیگر در این روش، سعی می شود تا با بالا بردن تعداد متقاضی برای خرید یک محصول در یک مقطع زمانی خاص، فروشنده ترغیب به اعمال تخفیف قابل توجه شود.

گردانندگان سایتهای خرید گروهی سراغ تولید کنندگان ویا عمده فروشان می روند و به آنها پیشنهاد می دهند که اگر قیمت یک یا چند محصولشان را به میزان قابل توجهی کاهش دهند، تعداد زیادی مشتری برای آنها در مدتی کوتاه پیدا خواهند کرد. ماهیت روش خیلی جدید نیست ولی طریقه پیاده سازی آن به لطف اینترنت که امکان اطلاع رسانی سریع و پرداخت الکترونیکی را فراهم آورده، بسیار متفاوت از گذشته است. روش سنتی این بود که خرده فروش تعداد بالا سفارش می داد و عمده فروش بر اساس تعداد سفارش ، قیمت را پایین می آورد.  البته شایان ذکر است پس از اینکه یک سایت خرید گروهی به اندازه کافی شهرت یافت، برخی تولید کنندگان و یا عمده فروشان سراغ آنها رفته و خواستار آن می شوند که محصول یا محصولاتشان از این طریق فروش رود.

در حال حاضر تعداد سایتهای خرید گروهی رشد فزاینده ای دارد و اقبال عمومی نسبت به استفاده از خدمات آنها بیشتر و بیشتر می شود. در حال حاضر سایتهایی همچون Groupon ،Cudo  وDeals  در عرصه خرید گروهی کاملا شناخته شده و در بسیاری از کشورهای جهان فعال هستند. در ایران هم Netbarg، Offchi  و  Buyex از جمله سایتهای پرمراجعه خرید گروهی به شمار می روند.

فروشندگانی که تمایل به فروش محصول خود از طریق سایتهای خرید گروهی دارند دو دسته اند. دسته اول فروشندگانی هستند که کالا یا خدمات آماده ارائه دارند ولی میزان تقاضای بازار برای محصولشان کمتر از میزان قابل عرضه توسط انهاست. بنابراین راغب می شوند که قسمتی از محصولاتشان را اصطلاحا با قیمتی پایینتررد کنند.

دسته دوم آنانی هستند که تازه وارد هستند و محصولات ناشناخته  دارند. این دسته سعی می کنند تا از طریق سایتهای خرید گروهی مانند GROUPON که در نزد مشتریان معتبر و شناخته شده هستند، به نوعی خود را به بازار معرفی کرده و قسمتی از فرایند برند سازی محصول را از این مسیر سامان دهند.

ادامه دارد…

منابع :

www.adma.com.au

knowledge.wharton.upenn.edu

#glossaryList {direction: ltr;}