#main-nav ul ul {text-align:right !important} ul #glossaryList {direction: ltr;} var disqus_config = function () { this.language = "fa_IR"; };
چه خبر؟
Home / آموزشی / چرا به آن چه که از بازار انتظار داریم، دست نمی یابیم
چرا به آن چه که از بازار انتظار داریم، دست نمی یابیم

چرا به آن چه که از بازار انتظار داریم، دست نمی یابیم

در این مطلب، سعی بر آن است تا علل مهم عدم تحقق آمال و آرزوهای بسیاری از صاحبان کسب و کار، مختصرا توضیح داده شود. بسیاری از مشاوران برجسته بازاریابی در اولین جملاتی که هنگام ملاقات با دست اندرکاران یک شرکت تجاری بر زبان می آورند، به اکثر موارد برشمرده شده در این مطلب، اشاره می نمایند.

1عدم وجود طرح بازاریابی (Marketing Plan)

این گزینه اولین سنگ بنای یک بازاریابی موفق و هدفمند است که می تواند به سوددهی منجر شود. طراحی یک روند تک یا چند لایه بازاریابی با در نظر گرفتن تمام جوانب بازار، مشتریان، سرمایه، زمان، امکانات و نیروی انسانی موجود، افق دید را تا حدی گسترش می دهد که فضای برای گسترش، تغییر مسیر احتمالی با پیشبینی سیاستهای رقبا را برای ما فراهم می سازد.
طرح بازاریابی، طرحی مکتوب و مدون است که از بخشهای متعددی تشکیل یافته است. هر یک از این بخشها باید به کاملترین شکل ممکن و توسط فردی خبره در زمینه مربوطه آماده گردد.
بدون داشتن طرح بازاریابی، رسیدن به اهداف بخصوص اهداف میان مدت و بلند مدت بیشتر شبیه آرزوست تا واقعیت.

2همسان دانستن تبلیغات و بازاریابی (Marketing vs Advertisement)

بازاریابی مقوله ای بزرگ و بسیار کلی است و جوانب بسیار متنوعی دارد، این در حالی است که تبلیغات تنها بخشی از این جوانب را در بر می گیرد. بنا بر اصول تقسیم بندی بازاریابی که به 4P، 5P و حتی 8P مشهور شده اند، فقط یکی از این تقسیم بندی ها متعلق به تبلیغات است.
درک و بررسی عمیق و علمی هر یک از این تقسیم بندی ها در مجموع بازاریابی را تشکیل می دهد. در این شرایط می توان عنوان کرد که تبلیغات هزینه نیست و بلکه سرمایه گذاری است چرا که بر اساس بررسی و تحلیل عوامل گوناگون انجام شده است.

3نداشتن شناخت کافی از جایگاه واقعی محصول/خدمت (Product Positioning)

پر واضح است و بی شک لازم که بدانیم جایگاهمان در ذهن مشتریان کجاست و شناخت، علاقه و تعریف بازار از محصول به چه شکل و میزان است. به عبارت دیگر، به چه میزان متفاوت از رقبا هستیم؟ مواردی نظیر کیفیت محصول، قیمت، نحوه خدمات پس از فروش و … از گزینه های همیشه روی میز مشتریان است و بر اساس همین فاکتورها مقایسه با رقبا و رتبه بندی توسط مشتری انجام شده و جایگاه محصول یا خدمت را در بازار مشخص می کند.

4تشخیص اشتباه بازار هدف (Target Market)

یکی از اصلی ترین ارکان فروش و بازاریابی تعیین صحیح بازار هدف یا خریداران بالقوه اجناس یا خدمات است. قیمت گذاری مناسب، نحوه ارائه محصول، تشخیص روش صحیح تبلیغات و …. از مواردی است که نیاز اولیه «شناخت صحیح بازار هدف» را به توجیه می نماید. بدون این هدف، ما شناخت کافی از مشتریان و نیازهایشان نداریم و به روش «تیری در تاریکی» عمل خواهیم کرد!

5انتخاب روش نادرست در طراحی/برقراری ارتباطات بازاریابی (Marketing Relationship)

در بسیاری از موارد، برخی ازصاحبان و یا تصمیم گیرندگان کسب و کار با اتکا به دانش سطحی در زمینه ای و فقط برای کاهش هزینه ها و بیشینه کردن سود، بی توجه به ظرایف انواع روابط در بازاریابی، با اقدامات عجولانه و یا نا بخردانه خویش، فاجعه ای پنهان را رقم زده اند که آن فاجعه پنهان از دست دادن مشتری و جایگاه در بازار است. همانطور که عنوان شد، بازاریابی یک روند است و باید به دید سرمایه گذاری به آن نگریسته شود. با این تعریف، شما هیچ گاه سرمایه خود را که شامل پول و زمان است به دست یک فرد بی تجربه نخواهید داد. برای طراحی روش ارتباطات باید از افراد متبحر و با تجربه کافی در این امر بهره برد تا ریسک سرمایه گذاری به کمترین میزان ممکن برسد. در این صورت است که شما کاهش هزینه انجام داده اید.

6عدم هماهنگی و همسو سازی ارتباطات (Customer Relationship)

در دنیای امروز، CRM یا مدیریت ارتباطات مشتریان جزو لاینفک هر سیستم موفق در تجارت است و بخش اساسی و بنیادین روند بازاریابی. علاوه بر این، نحوه طراحی تبلیغات، نحوه اطلاع رسانی، شیوه برخورد با مشتریان و حتی آرم و لوگو و کارت ویزیت شرکت باید در یک جهت واحد و هماهنگ با نوع خدمت یا محصولی باشد که به مشتری ارائه می شود. این هماهنگی باعث ایجاد امنیت خاطر و وفاداری مشتری خواهد شد.

7عدم زمان بندی منطقی برای حصول نتیجه (Time Management)

و باز تاکید می کنیم که بازاریابی یک روند است. گاهی بلند مدت و گاهی کوتاه مدت که این زمان به فاکتورهای زیادی نظیر نوع، کیفیت و قیمت محصول یا خدمت، میزان سرمایه موجود برای بازاریابی، اندازه بازار هدف، میزان نیاز بازار و … بستگی دارد.
توقع یک شبه ره صدساله رفتن از راه بازاریابی درست و اصولی، توقع بی جاییست. وقتی روند بازاریابی از راه اصولی و با مطالعه کامل انجام شود، حتمن نقاطی نیز برای بازخورد و سود دهی مشخص خواهد شد.
این زمان بندی نقاطی را به صورت ضمنی تعیین می کند که نشانگر زمان توقف برنامه های تبلیغاتی، زمان تغییر جهت و یا تغییر استراتژی بازاریابی است. اما در همه این موارد صبوری و ثبات قدم حرف اول را می زند.

#glossaryList {direction: ltr;}