#main-nav ul ul {text-align:right !important} ul #glossaryList {direction: ltr;} var disqus_config = function () { this.language = "fa_IR"; };
چه خبر؟
Home / دیجیتال / بیش از حد دیجیتال نشویم
بیش از حد دیجیتال نشویم

بیش از حد دیجیتال نشویم

تمایل به استفاده از نتایج تجزیه و تحلیل رفتار مشتریان در فضای وب به صورت چشمگیری رو به فزونی گذاشته است. این روزها مرتبن می شنویم که عصر، عصر دیجیتال است و هر کس دیجیتال فکر نمیکند کلاهش پس معرکه است و باید کسب و کارش را جمع کند .مثلا می گویند که اگر یک وبسایت آبرومند ندارید فکر سودآوری را از سر بیرون کنید و اگر رفتار مراجعه کنندگان به وبسایت خودتان را رصد و تجزیه و تحلیل نمیکنید انتظار نداشته باشید که در مواقع حساس تصمیم گیری، بهترین راهکارها به ذهنتان خطور کند. این روزها زیاد می شنویم که مثلا وبسایت ما امروز چقدر مراجعه کننده داشته یا چند نفر پس از جستجو در گوگل، گشتی در وبسایت ما زده اند. تحقیقات انجام شده درخصوص پانصد وبسایت اول خرده فروشی در آمریکا ، نشان میدهد که نود و هشت درصد آنها مرتبا از ابزارهای مختلف تحلیل وب (Web Analytics Tools) استفاده می نمایند.

آیا فقط تجزیه و تحلیل رفتار مشتریان در فضای وب، کفایت می کند؟ به نظر می رسد دلمشغولیهای مدیران در خصوص امکانات فضای مجازی بعضا آنان را از تجزیه و تحلیل رفتار مشتریان در دنیای واقعی غافل ساخته است.

همزمان با رصد رفتار مشتریان در فضای وب، بایستی کنش ها، واکنشها و رفتار آنها در محل ارائه کالا یا خدمات نیز مشاهده شده و تجزیه و تحلیل لازم صورت پذیرد.

بازاریابان با تجربه و کار بلد، تنها محو قابلیتهای انکارناپذیر فضای مجازی نمی شوند و همزمان با استفاده ازآن، به آنچه که در موقعیتهای مکانی مختلف در فضای داخل و خارج محل فیزیکی کسب و کار رخ میدهد نیز توجه ویژه می نمایند.

تحلیل مکانی (Location Analytics) به اندازه تحلیل فضای وب (Web Analytics) پر اهمیت است به خصوص برای کسب و کارهایی که حضور فیزیکی مشتری را در محل ارائه محصول، تجربه می کنند. یک شرکت ارائه دهنده سرویسهای تحلیل مکانی به نام RetailNext گزارش کرده که سالانه رفتار بیش از پانصد میلیون خریدار را در مراکز خرید و فروشگاهها بررسی و تحلیل کرده و نتایج آن را به شرکتهای طرف قرارداد خود ارایه می نماید. تجهیزات مختلفی شامل تلویزیونهای مداربسته، سنسورهای محیطی و موارد مشابه روزانه اطلاعات در خصوص تعداد مراجعه کنندگان، متوسط حضور آنها در فروشگاه، نقاط بیشتر بازدید شده و موارد نظیرآن را ضبط و آماده تجزیه و تحلیل می نمایند.

فواید انجام تحلیل مکانی از جهات مختلف که ذیلا بدان اشاره می شود قابل بررسی و تامل است.

طراحی فضای داخلی و خارجی

Marketing-office

نتایج تحلیل مکانی امکان ایجاد تغییر در نحوه چیدمان بخشهای مختلف محل ارائه محصول را فراهم می نماید. به عنوان مثال، دکوراسیون داخلی یک رستوران، آرایش قسمتهای مختلف یک مرکز درمانی و نوع چیدمان محصولات در یک سوپر مارکت، از جمله مواردی هستند که با توجه به نتایج تحلیل مکانی قابل تغییر هستند.

بازاریابی

marketing

بررسی تاثیر روشهای مختلف تبلیغات از طریق رصد رفتار مخاطبان هنگام مواجه شدن با یک پیام تبلیغاتی، زیر نظر داشتن چند شعبه که محصول جدیدی در آنها به صورت آزمایشی ارائه می شود و نظایر آن، به روشن تر شدن میزان کارآمدی اقدامات انجام شده کمک می کند.

نحوه سرویس دهی پرسنل در بخشهای مختلف

marketing-220x200

بررسی عملکرد افراد و واحدهای مختلف از طریق تحلیل مکانی به صورت عادلانه تری صورت می پذیرد و قضاوت صورت گرفته امکان بهبود وضعیت سرویس دهی به مشتریان را بیشتر می نماید.

استراتژی

strategy

انجام تحلیل مکانی در کنار بررسی بازخورد اقدامات صورت گرفته در قالب استراتژی های بازاریابی ، امکان تجدید نظر در خصوص استراتژی های به کار گرفته شده را فراهم می سازد.

مجددا باید خاطرنشان کرد که هر دو نوع تحلیل لازم و ملزوم یکدیگر بوده و به نحوی یکدیگر را راستی آزمایی نیز می نمایند تا صاحبان گسب و کار هر چه بیشتر با نیازها و خواستهای واقعی مشتریان آشنا شوند.

ادامه دارد

ref:

How Location Analytics Will Transform Retail, Tony Costa, Harvard Business Review

http://blogs.hbr.org/2014/03/how-location-analytics-will-transform-retail/

 

 

 

 

#glossaryList {direction: ltr;}